Jód – základ pre zdravie vašej štítnej žľazy

Dátum: 28. septembra 2022 Autor: tím ALFA OMEGA Kategória: Zdravie

Poznáme ho z katastrofických filmov, z príbehov o vojne a tragédiách. Jód však neslúži len ako ochrana proti rádioaktivite, ale má aj ďalšie nemenej významné úlohy.

Funkcie jódu

Jednou z najdôležitejších je zabezpečovať správnu funkciu štítnej žľazy. Jej fungovanie významne ovplyvňuje kvalitu nášho života. Hrá totiž dôležitú úlohu v endokrinnom systéme, ktorý zase reguluje viaceré biochemické reakcie v našom tele.

Hormóny, ktoré sa tvoria v štítnej žľaze, majú vplyv na správne fungovanie metabolizmu, svalov a reprodukčných orgánov. Zlepšuje kvalitu pokožky, nechtov a vlasov. Pri nedostatku jódu v tele produkcia týchto hormónov klesá, čo má za následok nedostatočnú funkciu štítnej žľazy a jej chorobné zväčšenie. To vedie k únave, bolestiam kĺbov a dokonca aj k problémom s plodnosťou.

Preto je dôležité jód pravidelne dopĺňať. VitaJód prispieva k správnej kognitívnej funkcii a pomáha udržiavať zdravú pokožku. Má kladný vplyv na nervovú sústavu, a tak môže pomôcť s úľavou od stresu.

Zvlášť dôležitý je počas tehotenstva a dojčenia, keď matky potrebujú zvýšiť jeho príjem, aby bol zabezpečený správny vývoj mozgu plodu. Jeho nedostatok počas tehotenstva má podľa odborníkov vplyv aj na nižšie hodnoty IQ. Jód výrazne ovplyvňuje kognitívne funkcie aj u dospelých jedincov.

Kde ho nájdeme

Preto netreba podceniť jeho príjem. Ľudské telo si ho totiž nedokáže vyrobiť samo. Nájdeme ho však v niektorých potravinách. Najbohatšie sú naň morské riasy, ale nachádza sa aj v tuniakovi a morských plodoch, vo vajciach a v mliečnych produktoch. Nachádza sa síce aj v ovocí, zelenine či obilninách, no len vo veľmi malom množstve. Naopak, vyskytuje sa vo vodách a v pôde, a preto ho obsahujú viaceré minerálne vody.

Zaujímavosť: Vedeli ste, že jód možno prijať aj cez pokožku či sliznicu dýchacích ciest?

Napriek tomu, že jód sa vyskytuje v prirodzenej strave, pre bežných ľudí je náročné zabezpečiť si každý deň jeho dostatočné množstvo. Dospelí ľudia totiž potrebujú prijať okolo 150 mcg denne, tehotné ženy až 220 mcg a dojčiace matky dokonca až 290 mcg jódu denne.

Hoci taká treska má 230 mcg jódu na 120-gramovú porciu a taký haddock dokonca až 390, v iných potravinách sú jeho čísla značne nižšie. Hydinové mäso obsahuje len 10 mcg na 100 g a 1 vajíčko 25 mcg. Ovocie na 80 g porciu obsahuje len 3 mcg. Vo významnejšom množstve sa nachádza ešte v kravskom mlieku a jogurtoch, a to 50 – 100 mcg na 150 g jogurt alebo 200 ml mlieka.

A tak, pokiaľ nejete ryby alebo nepijete pol litra mlieka každý deň, je náročné prijať dostatočné množstvo jódu. Našťastie si však jeho každodenný príjem môžete zabezpečiť výživovými doplnkami. V tej najvyššej kvalite ho nájdete v našom VitaJóde, ktorým doplníte až 100 % dennej dávky.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Dátum: 3. júna 2024

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Zdravie

Prvá pomoc pre najčastejšie kožné problémy

Dátum: 2. júla 2024

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Zdravie

10 rýchlych a účinných tipov na zlepšenie zdravia