Pripravte sa na leto a kliešťom nedajte šancu

Dátum: 30. mája 2022 Autor: tím ALFA OMEGA Kategória: Zdravie

Malé a zákerné. Také sú kliešte. Naozaj nepríjemní spoločníci dokážu vystrašiť nejedného človeka. Ak však viete, čo máte robiť, poľahky si s nimi poradíte.

Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus) je najznámejší druh z čeľade kliešťovitých. Ide o druh parazita, ktorý sa živý krvou zvierat ale aj človeka a je nebezpečným nositeľom vírusových ochorení ako je lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Obe tieto ochorenia môžu mať v prípade infikovania nepriaznivý priebeh. Z roka na rok je kliešťov v prírode viac a viac. Na Slovensku je tento rok najviac rozšírených v okolí rieky Váh.

Prejavy uhryznutia kliešťom

Ako prvý príznak si všimnete malé začervenanie. Ďalšími prejavmi sú zvýšená teplota, bolesť hlavy, bolesť svalov a pocit ako keď dostávate chrípku. Tieto príznaky sú dostatočným dôvodom na vyhľadanie lekárskej pomoci. Kým proti kliešťovej encefalitíde, ktorá patrí aj medzi choroby z povolania, sa môžete brániť očkovaním, naproti tomu, vakcína proti lymskej chorobe je v súčasnosti nedostupná.

Trvalé následky po prekonaní kliešťovej encefalitídy a lymskej boreliózy

Trvalými následkami po prekonaní kliešťovej encefalitídy sú bolesti hlavy, psychické problémy a obrny. Trpí nimi až 35 – 60% infikovaných. Úmrtie nastáva pri 1-2% infikovaných pacientoch. Lymská borelióza prebieha v niekoľkých štádiách a v prvom štádiu je dobre liečiteľná antibiotikami. Bohužiaľ, prisatý kliešť nie je jediným nebezpečným zdrojom encefalitídy. Kliešte sa už u nás objavili napríklad aj v surovom kozom a ovčom mlieku.

Ako správne vybrať kliešťa 

Ak si už na svojom tele nájdete kliešťa, nepanikárte. Existuje veľké množstvo pinziet, ktorými ho ľahko odstránite. Kliešťa ničím nepotierajte, ani nevykrúcajte. Pinzetu priložte čo najbližšie ku koži a kliešťa pomaly ťahajte a ak je to nutné, jemne s ním kývajte. Uistite sa, že vyšla von aj hlavička. Po vybratí kliešťa ranu pre istotu skontrolujte. Na to vám najlepšie poslúži lupa. Ak už v rane nič nezostalo, vydenzifikujte ju rovnako ako pinzetu, s ktorou ste narábali.

Hojenie rán po uhryznutí kliešťom

Začervenanej, opuchnutej a podráždenej pokožke po uhryznutí kliešťom môžete pomôcť k rýchlejšej regenerácii. Navyše, keďže kliešť spôsobuje ochorenia vírusového typu, je dôležité proti nim bojovať. Alaskin účinne pôsobí aj v oblasti hojenia rán po poštípaniach a uhryznutiach hmyzom. Alaptid sa cez kožu dostane do krvného riečiska a bojuje proti vírusovým patogénom, zatiaľ čo hojivé zložky (alantoin a pantenol) zmierňujú začervenanie a pocit podráždenia.

Alaskin je regeneračný gél s alaptidom, ktorý je vďaka svojim účinkom vhodným spoločníkom na výlety do prírody, ale tiež ako prvá pomoc do každej domácnosti. Urýchľuje hojenie rán pri úrazoch, popáleninách i poštípaniach hmyzom. Mnohým už pomohol aj pri kožných ochoreniach.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Dátum: 30. novembra 2022

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Zdravie

Ako sa vyhnúť nervovému zrúteniu pred Vianocami

Dátum: 2. júna 2023

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Osobný rozvoj

Trápi vás roztrieštená pozornosť a pretlak úloh?