Prvá pomoc pre najčastejšie kožné problémy

Dátum: 3. júna 2024 Autor: tím ALFA OMEGA Kategória: Zdravie

Kožné problémy výrazne znižujú kvalitu života ľudí. Do tejto kategórie spadajú rôzne problémy od popálenín cez rosaceu a bércové vredy až po akné a dekubity. Tieto ťažkosti sa veľmi často prejavujú nielen vizuálne, ale aj bolesťou či citlivosťou na dotyk. Mnohé sú krátkodobého charakteru, iné pretrvávajú roky. Pozrime sa na časté problémy spojené s poškodením a opotrebením tkaniva a ako ich účinne (vy)riešiť.

Časté kožné problémy a ich spoločné znaky

S kožnými problémami sa môže stretnúť úplne každý – vrcholový športovec, aktívny manažér či menej pohyblivý senior. V ohrození je človek s aktívnym aj neaktívnym životným štýlom. Bežne sa stretávame s ranami po poštípaní hmyzu či oparmi, ktoré majú zväčša kratšiu dobu hojenia. Dlhšiu dobu liečby spravidla vyžadujú závažnejšie stavy, ako popáleniny, jazvy (napríklad po operácii), akné, rosacea, dekubity a bércové vredy.

Spoločným menovateľom bežných kožných problémov je poškodenie alebo deformácia kožného tkaniva spojené so zápalom, bolesťou, svrbením, citlivosťou či opuchom. Okrem fyzického trpí aj psychické zdravie, keďže prejavy sú často výrazne viditeľné, čo môže viesť u citlivých jedincov k zníženiu sebavedomia, úzkostiam a depresiám. Nízke sebavedomie neraz zanechá na duši človeka obrovskú ranu, ktorá sa hojí ešte veľmi dlho.

Rýchle riešenie, ktoré obnoví vašu kožu

Dvaja vedci z Českej republiky objavili látku, ktorá obnovuje bunky a predlžuje mladosť. Hovoríme o biologicky aktívnej látke – peptide s názvom Alaptid. Táto unikátna látka podporuje rýchlu regeneráciu pokožky, obnovu poškodených buniek a tvorbu kolagénu, kľúčovej bielkoviny podieľajúcej sa na optimálnom zdraví kože. Benefity tejto látky si môžete vyskúšať na vlastnej koži vďaka jedinečnému gélu Alaskin, ktorý obsahuje spomínanú látku.

Preukázané účinky Alaptidu sú naozaj širokospektrálne:

 • regeneruje kožu, vlasy, nechty
 • obnovuje kožu po popáleninách
 • pomáha pri kožných ochoreniach a preležaninách
 • spomaľuje starnutie
 • revitalizuje organizmus
 • podporuje hojenie rán po chirurgických zákrokoch
 • potláča alergiu a alergické reakcie
 • podporuje tvorbu kolagénu

Účinok prípravku zvyšujú zložky Alantoín a Pantenol, ktoré pôsobia navyše hydratačne a protizápalovo.

Závažnejšie kožné stavy, ktoré rieši Alaskin

Regeneračný gél Alaskin pomáha nielen pri kožných problémoch so zvyčajne kratšou dobou hojenia, ako poštípanie hmyzom, opary či popraskaná koža, ale aj problémoch s dlhšou očakávanou dobou liečby. O aké zdravotné problémy ide?

1) Popáleniny

Popáleniny patria medzi najčastejšie úrazy v domácnosti. Pri tomto stave dochádza k poškodeniu kože vplyvom tepla, následkom čoho odumierajú postihnuté kožné bunky. Rozlišujeme tri stupne popálenín:

 • stupeň: charakteristický červenou kožou bez pľuzgierov
 • stupeň: prítomné sú aj pľuzgiere
 • stupeň: zuhoľnatenie tkaniva a nekróza

Ako postupovať po popálení?

 1. Odstráňte zdroj popálenia. V prípade, že ste si popálili ruku, čo najskôr zložte hodinky, prstene alebo náramky.
 2. Pod tečúcou vodou chlaďte postihnuté miesto 15 minút.
 3. Aplikujte Alaskin do okolia popáleniny, nie priamo na ranu. Gél používajte podľa potreby až do úplného zahojenia popáleniny.
 4. Na ochranu postihnutého miesta použite sterilnú gázu.

Účinné látky v prípravku Alaskin si v porovnaní s bežnými prostriedkami prvej pomoci dokážu poradiť aj so závažnejšími stavmi popálenia. Znie to neuveriteľne? Prečítajte si, ako Alaskin skrátil dobu hojenia popálenín o polroka. Vďaka tomuto účinnému gélu dokonca popáleniny zmizli za dva dni.

2) Jazvy po operáciách

Jazvy sú trvalé stopy na koži, ktoré vznikajú po zahojení rany. Líšia sa veľkosťou, tvarom a farbou a vplývajú na ne aj individuálne faktory, ako sú vek a genetické predispozície. Správna starostlivosť o jazvu môže pomôcť zlepšiť jej vzhľad a znížiť riziko vzniku tzv. keloidov, t. j. abnormálne hrubých, vyvýšených a lesklých jaziev, presahujúcich okraje pôvodnej rany.

Ako sa teda správne starať o jazvu?

 • Udržiavajte jazvu čistú a suchú.
 • Chráňte sa pred slnkom s opaľovacím krémom s faktorom 30 alebo vyšším.
 • Vyhýbajte sa cvičeniam, pri ktorých môže dôjsť k nadmernému naťahovaniu jazvy.
 • Aplikujte gél Alaskin do okolia jazvy na urýchlenie regenerácie kožného tkaniva.

Alaskin pomáha rýchlo a účinne zmenšovať pooperačné rany.

3) Akné

 Akné je kožný problém, ktorý postihuje nielen mladšie deti a tínedžerov, ale čoraz viac aj dospelých ľudí. Vzniká v dôsledku upchatia mazových žliaz prebytkom mazu, čo spôsobí zápal. Tento stav preto logicky zaraďujeme medzi zápalové ochorenia kože. Akné sa môže objaviť kdekoľvek po tele a najlepšie ho spoznáte podľa bielych a čiernych bodiek, pupienkov či cýst. Obvykle sa však sústreďuje na oblasť pŕs, chrbta a ramien kvôli väčšej hustote vlasových folikulov a mazových žliaz produkujúcich pot. Bežne sa však vyskytuje aj na tvári.

Svoj podiel na vzniku a priebehu akné majú aj ďalšie faktory, ako baktérie, genetika, hormonálne zmeny v puberte a počas menštruácie, chronický stres alebo niektoré lieky.

Ako sa starať o pleť pri akné?

 • Nepoužívajte drsné peelingy, ktoré môžu podráždiť pleť.
 • Nepoužívajte mastné krémy a make-up.
 • Snažte sa nedotýkať tváre s neumytými rukami.
 • Chráňte si pleť pred slnkom s opaľovacím krémom s faktorom 30 alebo vyšším.
 • Aplikujte prípravok Alaskin na zníženie zápalu a urýchlenie doby hojenia.

Prečítajte si, ako Alaskin zlepšil akné už po týždni používania.

4) Rosacea

 Rosacea je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré sa najčastejšie prejavuje začervenaním tváre, viditeľnými žilkami a malými hrbolčekmi s potenciálom hnisania. Pri tomto kožnom probléme sa môže vyskytnúť aj pálenie, svrbenie a citlivosť pokožky. Rosacea trápi najmä ľudí stredného veku so svetlou pleťou (medzi 30 – 50 rokmi), ale môže sa vyskytnúť aj u mladších ľudí a ľudí s tmavou pleťou.

Vznik a priebeh rosacey ovplyvňujú genetické aj environmentálne faktory, ako sú nadmerné teplo, slnečné žiarenie, alkohol, pikantná strava, chronický stres či niektoré lieky.

Akú starostlivosť si vyžaduje vaša pleť pri rosacei?

 • Používajte kozmetiku označenú ako nekomedogénna.
 • Udržiavajte vašu pokožku hydratovanú.
 • Používajte opaľovací krém s faktorom 30 alebo vyšším aj počas zamračených dní.
 • Používajte gél Alaskin na zníženie zápalu, hydratáciu a zrýchlenie regenerácie kožného tkaniva.

5) Dekubity (preležaniny)

Dekubity, známe aj ako preležaniny, sa tvoria na koži v dôsledku dlhodobého tlaku. Vznikajú, keď je prietok krvi v určitej oblasti znížený alebo prerušený, čo vedie k odumieraniu tkaniva. Dekubity sa najčastejšie vyskytujú u ľudí, ktorí sú imobilní alebo sa nemôžu sami pohybovať, napríklad u ľudí na lôžku, na invalidnom vozíku alebo u ľudí s ochrnutím.

Okrem dlhodobého tlaku sa na vzniku dekubitov podieľajú aj zvýšená vlhkosť pokožky, podvýživa a zdravotné problémy, ako sú cukrovka a ochorenia ciev a pľúc.

Ako sa správne starať o pacienta s dekubitmi?

 • Pravidelne prekladajte pacienta, aby sa znížil tlak na jednu oblasť. Pomôcť môžu aj špecializované matrace, vankúše a pomôcky proti dekubitom.
 • Udržiavajte pokožku suchú a čistú.
 • Dbajte na dostatočný príjem tekutín a správnu výživu pacienta.
 • Pravidelne kontrolujte pokožku pacienta.
 • Využite gél Alaskin na rýchlu obnovu poškodeného kožného tkaniva.

6) Bércové vredy (vredy predkolenia)

Bércové vredy sú bolestivé, ťažko sa hojace rany, ktoré sa tvoria predovšetkým na bércoch (časti predkolenia), niekedy na priehlavku, prípadne prstoch dolnej končatiny. Pri tomto závažnom kožnom probléme dochádza k pomalej strate a odumieraniu kožného tkaniva. Najčastejšie vznikajú v dôsledku poruchy žilového obehu, ktorá vedie k hromadeniu krvi v dolných končatinách a zníženému prietoku krvi. Tento zdravotný problém sa môže prejavovať aj opuchom, začervenaním, výtokom alebo zápachom.

Najrizikovejšie skupiny sú starší ľudí, ľudia s nadváhou a obezitou a ľudia s ochoreniami žíl, napríklad chronickou žilovou nedostatočnosťou. Medzi faktory zvyšujúce riziko vzniku vredov predkolenia patria aj vysoký krvný tlak, diabetes, fajčenie a rôzne zranenia, ako zlomeniny či popáleniny.

Ako sa starať o svoje telo a kožu pri bércových vredoch?

 • Udržiavajte rany čisté a suché.
 • Noste kompresné pančuchy alebo bandáže.
 • Udržiavajte si zdravú váhu.
 • Vyhýbajte sa fajčeniu a dymu z cigariet.
 • Podľa svojich možností sa venujte pohybovým aktivitám.
 • Dbajte na stravu podporujúcu srdcovo-cievny systém.
 • Na urýchlenie doby hojenia a obnovu kožného tkaniva používajte gél Alaskin.

7) Alaskin pomáha aj na hemoroidy

Hemoroidy, známe aj ako zlatá žila, predstavujú rozšírené žily v oblasti konečníka. Môžu sa nachádzať vo vnútri konečníka (vnútorné hemoroidy), alebo v okolí análneho otvoru ako malé uzlíky či hrudky. Ako hlavné dôvody vzniku hemoroidov odborníci označujú vrodenú poruchu spojivového tkaniva a zvýšený tlak na žily konečníka. Prejavujú sa svrbením a pocitmi podráždenia v oblasti konečníka, bolesťou, krvavými stopami na toaletnom papieri či v stolici, pocitmi plnosti alebo tlaku v konečníku a vypuknutím tzv. vonkajších hemoroidov, často bolestivých a citlivých na dotyk.

Hemoroidy sú bežným problémom postihujúcim až 50 % populácie v určitom bode ich života. Medzi rizikové faktory vzniku hemoroidov patria zadržiavanie stolice, nadmerné tlačenie na stolicu, zápcha, tehotenstvo, sedavý spôsob života, obezita, starnutie, dvíhanie ťažkých predmetov, nedostatočná hygiena v análnej oblasti, diéta s nízkym obsahom vlákniny a nedostatočný pitný režim.

Ako na domácu liečbu hemoroidov?

 • Zvýšte príjem vlákniny a tekutín.
 • Doprajte si teplý kúpeľ vo vani.
 • Vyskúšajte studený obklad.
 • Aplikujte prípravok Alaskin s protizápalovým a hojivým účinkom na urýchlenie doby hojenia hemoroidov.

Nepríjemné kožné problémy môžu výrazne znížiť kvalitu života, či už sa jedná o dieťa, osobu v produktívnom veku alebo seniora, nehovoriac o ich negatívnom dopade na psychické zdravie človeka. Dnešná doba nám našťastie poskytuje možnosti, ako týmto problémom predchádzať, znížiť ich prejavy, alebo ich úplne odstrániť. Účinnou, spoľahlivou a rýchlou možnosťou je gél Alaskin, ktorý je prvou pomocou pre vašu kožu a neodmysliteľná súčasť každej domácej lekárničky.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Dátum: 17. apríla 2024

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Osobný rozvoj

Predbehnite svoje limity

Dátum: 9. októbra 2023

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Zdravie

Látka, ktorá obnovuje bunky a predlžuje mladosť? O čom je reč?