Ako sa vyhnúť nervovému zrúteniu pred Vianocami

Dátum: 30. novembra 2022 Autor: tím ALFA OMEGA Kategória: Zdravie

Je to najkrajšie obdobie v roku – až na to, že nie je. Pre mnohých ľudí je obdobie medzi Black Friday a Vianocami stresujúcim obdobím plným nakupovania, varenia, upratovania a zábavy.

Dovolenkový stres (alebo akýkoľvek druh stresu) je odpoveďou našej mysle a tela na naliehavé povinnosti a požiadavky nášho života. Stres je normálny. Keď zažijeme hrozbu – či už je to sviatočná premávka, pasívni agresívni členovia rodiny alebo rodinná hádka pri vianočnej večeri – náš mozog zaplaví naše telo stresovými hormónmi, ako je kortizol a adrenalín. Naše telá sa pripravujú na akciu. Náš srdcový tep prudko stúpa. Zreničky sa nám rozširujú. Naše svaly sa napínajú.

Ak začínate mať pocit, že sa pred príchodom Ježiška zbláznite, nebojte sa – nie ste sami. Tu je niekoľko tipov, ako si počas predvianočného šialenstva zachovať zdravý rozum.

1. Urobte si zoznam a skontrolujte ho dvakrát.

Vážne, sadnite si a napíšte si zoznam všetkého, čo musíte urobiť odteraz do Vianoc. Potom tento zoznam zoraďte podľa dôležitosti, aby ste sa mohli najprv sústrediť na najdôležitejšie úlohy. Pomôže vám to vyhnúť sa pocitu zahltenia všetkým, čo treba urobiť.

2. Odpočiňte si od sociálnych médií.

Vidieť dokonale vyzdobené domy a perfektne vychované deti všetkých ostatných môže stačiť na to, aby sa aj ten najzdravší človek ocitol na okraji. Dajte si preto pauzu od Facebooku, Instagramu a Twitteru – aspoň na chvíľu. Budete radi, že ste to urobili.

3. Delegujte, delegujte, delegujte.

Ak sa budete snažiť robiť všetko sami, nakoniec sa budete cítiť rozhádzaní a vystresovaní. Požiadajte preto o pomoc manžela/manželku, deti, priateľov, kohokoľvek. Delegujte úlohy, aby ste celú záťaž nezvládali sami. Budete prekvapení, ako ochotne vám ľudia podajú pomocnú ruku.

4. Nezabudnite sa postarať o seba.

Uprostred všetkého sviatočného šialenstva je ľahké zabudnúť na starostlivosť o seba. Ak si však na seba nenájdete čas, nakoniec sa budete cítiť ešte viac vystresovaní, ako ste už teraz. Preto si každý deň nájdite čas na niečo, čo vám robí radosť – či už je to čítanie obľúbenej knihy, bublinkový kúpeľ, alebo prechádzka v parku. Zaslúžite si to!

Boostnite svoje telo počas tohto hektického obdobia vitamínmi a minerálmi. Je dôležité, aby ste zvýšili svoju energiu a neboli unavení.

5. Nepremáhajte sa.

Je prirodzené, že chcete, aby všetko bolo dokonalé – ale nie je to možné. Uvedomte si, že nakoniec všetko dopadne dobre, aj keď nebude všetko presne tak, ako ste plánovali. Buďte trpezliví sami so sebou aj s ostatnými a užite si tento čas s blízkymi.

Dúfame, že vám tieto tipy pomôžu zostať v pokoji a zdraví počas tohto šialeného obdobia. Zaslúžite si byť vďační za to, čo máte – a nezabudnite si užiť čas s tými, ktorých máte radi.

Veselé Vianoce!

PS.: A nezabudnite, že máme aj blog o tom, ako zostať zdravý počas Vianoc! 🙂

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Dátum: 20. mája 2022

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Zdravie

4 fakty o vitamíne C, ktoré vás prekvapia

Dátum: 3. júna 2022

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Zdravie

Ak chcete mať zdravé oči, detoxikujte pečeň