Starostlivosť o pokožku – letné výzvy a riešenia

Dátum: 2. júla 2023 Autor: tím ALFA OMEGA Kategória: Zdravie

Aj vy sa tešíte sa na dovolenku plnú morských vĺn, slnečných dní a dlhých letných večerov? Samozrejme, všetci sa nevieme dočkať. Avšak hlavne počas letných mesiacov netreba zabúdať na starostlivosť o našu pokožku. UV žiarenie totiž môže prispieť k rýchlejšiemu starnutiu kože. Nezabudnite, že každý úpal je pre našu pokožku stresom, ktorý si pamätá dlhodobo a zotavenie z neho môže trvať ešte dlhšie.

Chráňte sa pred slnkom efektívne

Najefektívnejšou formou ochrany je použitie opaľovacieho krému s vysokým faktorom SPF (Sun Protection Factor). Vyššie SPF znamená viac ochrany – SPF 30 napríklad blokuje približne 97% UVB lúčov. UVB lúče prispievajú k predčasnému starnutiu kože a spôsobujú väčšinu typov rakoviny kože. Opaľovacie krémy by sa mali aplikovať približne 30 minút pred vystavením slnku a znova každé dve hodiny, ako aj po plávaní alebo potení.

Nezabudnite na vhodné oblečenie, ako sú klobúky so širokým okrajom, dlhé rukávy či nohavice a samozrejme slnečné okuliare s UV ochranou. V akých časoch sa chrániť pred slnkom? Chráňte sa hlavne medzi 11. a 15. hodinou. Môžete využiť aj „pravidlo tieňov”. Ak je váš tieň kratší než vy, znamená to, že slnko je vysoko na oblohe a mali by ste sa na ten čas skryť v tieni.

Dostatok hydratácie

Voda je základným stavebným kameňom nášho tela. Hydratácia v lete je oveľa dôležitejšia, ako si mnohí z nás uvedomujú. Kým v chladnejších mesiacoch nám môže stačiť pitný režim, ktorý sme si zvolili, v lete telo potrebuje viac vody, aby zvládlo vyššie teploty. A keďže sa potíme viac, strácame aj viac vody. Nie je to len o tom, koľko vody vypijete, ale aj ako často pijete. Pitný režim by mal byť pravidelný, aby telo dostávalo vodu plynulo počas celého dňa. Ideálne je piť často malé množstvá. Voda by mala byť stále pri ruke, aby ste mohli piť kedykoľvek cítite smäd.

Mnoho ovocia a zeleniny obsahuje vysoký obsah vody, ktorý nám môže pomôcť s hydratáciou. Melóny, uhorky, pomaranče, jahody – všetky tieto plody sú skvelým zdrojom vody a môžu byť chutným doplnkom k pitnému režimu. Alkohol a kofeín sú diuretiká, ktoré môžu viesť k dehydratácii. Preto je lepšie ich obmedziť, hlavne v horúcich letných dňoch. Okrem dopĺňania vody, je dôležité doplniť aj minerály, ktoré sa strácajú potením. Draslík a horčík sú dva dôležité minerály, ktoré nám pomáhajú udržiavať hydratáciu a zabraňujú kŕčom.

Výživujte telo zvnútra

Keď sa hovorí o letných mesiacoch, prvým vitamínom, ktorý vám príde na um, je pravdepodobne vitamín D. Je to “slnečný vitamín”, ktorý naše telo produkuje, keď je vystavené slnečnému žiareniu v primeranej miere. Nedostatok vitamínu D je napriek tomu v populácii pomerne častý a podľa výskumov dosahuje až 40 %. Jeho nedostatok môže spôsobiť stratu vlasov, únavu, vyčerpanie a rednutie kostí, ktoré časom vedie k osteoporóze. Je dôležité ho dopĺňať najmä u detí a starších ľudí práve cez doplnky stravy.

Ďalším vitamínom, na ktorý nesmieme zabudnúť, je vitamín C. Tento vitamín je silný antioxidant, ktorý nám pomáha bojovať proti voľným radikálom a posilňuje náš imunitný systém. A navyše, ak si ho dopĺňame pravidelne, pomáha nám aj chrániť pokožku pred slnkom. Vitamín E zase chráni kožu pred negatívnymi účinkami slnečného žiarenia a zároveň ju hydratuje a udržuje mladistvú. Na záver, ale určite nie na poslednom mieste, nezabúdajme na vitamín A, ktorý je nevyhnutný pre dobrý zrak, zdravú pokožku a imunitný systém.

Alaptid proti vráskam

Vrásky sú prírodzenou súčasťou starnutia, avšak v letných mesiacoch môže byť tento proces urýchlený vďaka silnej expozícii slnku. Vystavenie sa UV žiareniu môže spôsobiť poškodenie kolagénových a elastínových vlákien v našej pokožke, čo vedie k rýchlejšiemu vzniku vrások. Preto je dôležité dbať na pravidelnú a efektívnu ochranu pleti. Ako na to?

Jednou z veľmi účinných látok je Alaptid, ktorý pomáha obnovovať správnu funkciu pokožky, regeneruje ju a revitalizuje. Vďaka jeho účinkom sa množia zdravé bunky, čím odstraňuje nedostatky pleti a spomaľuje starnutie spôsobené napríklad aj slnečným žiarením. Výsledkom je jemnejšia a vláčnejšia pokožka tváre bez poškodení a vrások. V spojení s olejom a bambuckým maslom vašu pleť chráni a vyživuje počas celého dňa. Nájdete ho v tomto unikátnom kréme s alaptidom, ktorý je vhodný aj pre citlivú pleť. Pamätajte, že vaša pokožka je váš ochranný štít. Starajte sa o ňu a ona sa postará o vás.

Poštípanie hmyzom

Najčastejšie sa v lete jedná o komáre, mravce, včely, osy, ale aj kliešte. Pre prevenciu je vhodné používať repelenty. Pri postihnutí hmyzom je prvým krokom ukľudniť sa. Pravdepodobne to nie je nič vážne, iba mierne nepohodlie, ktoré rýchlo prejde. Ak ide o štipnutie komára, použite gél s Alaptidom, ktorý rýchlo hojí rany a upokojí svrbenie. Alaptid má nesmierne veľa pozitívnych účinkov na pokožku. Prakticky okamžite obnovuje poškodené, alebo opotrebované tkanivo. Preto má širokospektrálne využitie nielen pri pleti, poštípaní hmyzom, ale aj pri poraneniach kože.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Dátum: 4. novembra 2022

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Zdravie

Doprajte svojim vlasom a pokožke tú správnu starostlivosť po lete

Dátum: 3. augusta 2022

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Zdravie

Letné zranenia: Ako si s nimi poradiť?